Vet du hva jeg sjelden fokuserer på når det gjelder #selge100-utfordringen?
Hvor mye man kan tjene på den!
Ja, jeg startet utfordringen med mål om å få inn penger, men fra start har det vært viktigst for meg å skaffe tingene en ny eier. Jeg elsker å kvitte meg med ting, men jeg liker ikke å kaste saker som fungerer, så derfor er det så gull å kunne selge til noen som har lyst på.
Prisen er ofte ikke så høy for gjenbruksting, og det går derfor mye i lave summer. Men vi tjente faktisk mye penger på dette i fjor!
I videoen snakker jeg om beløpene, hva vi har solgt og hvordan vi la opp utfordringen:
ja, ok da - Du skal få slippe å se filmen om du ikke vil. Vi tjente 45 528 kroner på å selge ting vi ikke trenger lenger i fjor.
Vi hadde nøyaktig 100 salg i løpet av utfordringen. Er du forresten ny her og ikke har hørt om #selge100?
Utfordringen lagde jeg for jeg og mannen min i 2019, da vi hadde en del småsaker jeg tenkte vi kunne få solgt, men for lave summer. Så lave at man kan lure på: Er det noe poeng i å lage en annonse for å bli kvitt saken?
Jeg tenkte at når vi selger mange ting, blir det verdt det til slutt. Som sagt, så gjort - bortsett fra at vi "kun" solgte 97 ting. Siden har tusenvis prøvd seg på utfordringen, og du kan også være med. Du får skjema ved å legge igjen e-postadressen din her:
Så gleden var stor når vi i romjula fikk inn vårt salg nummer 100 denne runden. Vi klarte det! Jeg ble intervjuet av lokalavisen om å selge unna ting, og fikk spørsmål om hvor mye vi hadde tjent. Det hadde ikke engang slått meg å regne ut det. Jeg var så opptatt av antall salg, at jeg ikke tenkte på at dette var et veldig lønnsomt prosjekt.
45 000 kroner inn på 100 salg gir en snittpris på 450 kroner. Når jeg ser gjennom listen med salgene teller jeg 77 salg som er til en lavere pris enn 450 kr. Så det betyr at det også er et par dyre ting vi har solgt unna. Det er et golfsett, en barnevogn og et kunstverk. Vil du se hva mer vi solgte?
Det korte svaret er hva som helst. I alle fall nesten hva som helst.
Vi solgte i fjor 18 bøker, masse babyting (klær, møbler, leker og utstyr), 10 klesplagg, 6 kjøkkenting og 30 andre ting fra garasje, boder og rundt omkring i huset. Blant annet noen kommoder og nattbord, hyller fra kjelleren, blue ray spiller, en iPhone med knust skjerm, en vase, gammel støvsuger, vedstativ, james bond DVDer og et fotbad.
Så virkelig alt mulig!
Jo, det tror jeg du har. Det kan være noe lite, noe stort, noe rart, noe morsomt, noe flott eller bare en dårlig bok.
Klar til å lage annonser for ting du ikke trenger lenger? Her er flere tips:
Svar på de mest vanlige meldingene jeg får:
Vi teller salg. Selger du en eske med DVDer er det 1 salg.
Begynn med å se på annonsen din. Er det tydelig hva du selger, nok info og bra bilde? Svarer du ja på alle er det nok prisen som er for høy. Eventuelt prøver du å selge noe ingen er interessere i akkurat nå. Jeg har hatt ting liggende ute i årevis før jeg plutselig fikk flere henvendelser. Ta tiden til hjelp, eller sett ned prisen.
50% Complete
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.